18 września 2024

Jak poradzić sobie z połyśnicą marchwianką

Nic nie jest lepszą nagrodą dla ogrodnika zajmującego się hodowlą marchwi, niż zobaczenie swoich dorodnych warzyw w czasie ich zbioru. Niekiedy jednak można się słono rozczarować, gdy wyciągając korzeń z ziemi ujrzy się przeżarte i dziurawe warzywa, które nie nadają się do spożycia.

Połyśnica marchwianka – charakterystyka

To niewielki owad, który jest groźnym szkodnikiem upraw marchwi. Dorosły owad, który ma postać niedużej muszki z przeźroczystymi skrzydłami, osobiście nie wyrządza żadnych szkód. Składa jednak jaja w pobliżu roślin takich jak pietruszka, seler czy właśnie marchew. Z jaj wylęgają się larwy, które wyruszają na poszukiwania pożywienia.

Jakie szkody wyrządza połyśnica marchwianka?

W czasie wzrostu marchwi, atakują ją z reguły dwa pokolenia larw. W okolicach maja larwy powodują, że młode rośliny zaczynają obumierać i ich liście czerwienieją, a następnie żółkną. W sierpniu przychodzi kolejne pokolenie szkodników, które zaczynają żerować na cienkich korzeniach, nie wyrządza to jednak wielkich szkód. Najgroźniejsze są ataki w okolicach zbiorów, czyli we wrześniu. Wówczas połyśnica przenosi się na główną część korzenia i zaczyna drążyć w nim tunele. To właśnie czerniejące dziury i kanały w korzeniu są dowodem na występowanie w uprawie tych szkodników.

Jak ustrzec się przed połyśnicą marchwianką?

Warto wiedzieć, że połyśnica marchwianka zimuje w glebie, więc opłaca się zastosować zmianowanie, czyli wysiewanie marchwi co roku w innym miejscu. Przerwa w siewie na danym obszarze powinna wynosić cztery lata. Należy również wystrzegać się umieszczania hodowli w pobliżu innych roślin korzeniowych, jak pietruszka, pasternak czy seler, gdyż również te warzywa mogą być celem połyśnicy marchwianki. Ze względu na odstraszające dla tego szkodnika zapachy, warto wysiewać marchew w pobliżu cebuli. Do przekonania się, czy na danej uprawie występują te owady, stosuje się żółte tablice lepowe, do których przykleją się potencjalne szkodniki. Na tej podstawie można dowiedzieć się, czy owad zaatakował uprawę i kiedy należy przeprowadzić potencjalny oprysk przeciwko niemu.